The force F = (30, 60) N acts on a mass of 8 kg. At time t = 0 s, the mass is in
ID: 1628487 • Letter: T
Question
The force F = (30, 60) N acts on a mass of 8 kg. At time t = 0 s, the mass is initially at rest. In which quadrant (1-4) is the force? 1.00 Computer's answer now shown above. Your receipt no. is 154-9923 What is the angle (in degrees) of the force, measured counter-clockwise from the +x-axis? Tries 0/2 What is the magnitude of the force (in N)? Tries 0/2 What are the (x, y) components of the acceleration vector (in m/s^2)? Tries 0/2 What are the (x, y) components of the velocity vector (in m/s) after 1.9 seconds? Tries 0/2Explanation / Answer
a) Angle = tan-1(y/x) = tan-1(60/30) = 63.4o
b) (60^2 + 30^2)^0.5 = 67.1N
c) x = 30/8 = 3.75 m/s^2
y = 60/8 = 7.5 m/s^2
d) v = u +at
along x
v = 3.75*1.9 = 7.125 m/s
along y
v = 7.5*1.9 = 14.25 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.