A small remote-control car with a mass of 1.66 kg moves at a constant speed of u
ID: 1870493 • Letter: A
Question
A small remote-control car with a mass of 1.66 kg moves at a constant speed of u = 12.0 m/s in a vertical circle inside a hollow metal cylinder that has a radius of 5.00 m What is the magnitude of the normal force exerted on the car by the walls of the cylinder at point A (at the bottom of the vertical circle)? Figure 1) You may want to review (Pages 150 - 155) For related problemsolving tips and strategies, you may want to view a Video Tutor Solution of Uniform circular Submit Request Answer Part B What is the magnitude of the normal force exerted on the car by the walls of the cylinder at point B (at the top of the vertical circle)? gure 1 of 1> v = 12.0 m/s Submit Request Answer 5.00 m Provide Feedback Next> v 12.0 m/sExplanation / Answer
Solution:
Let us go to the basics first.
Centripetal acceleration = (v^2/r) = 28.8m/sec^2.
At A, g adds to that acceleration, total acceleration = (28.8 + 9.81) = 38.61m/sec^2.
a) Force = (ma) = 1.66 x 38.61 = 64.092 N (Answer a)
At B, g subtracts from the centripetal acceleration, so net acceleration = (28.8 - 9.81) = 18.99m/sec^2.
b) Force = (ma) = 1.66 x 18.99 = 31.523 N (Answer b)
Thanks!!!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.