A small piece of dust of mass m = 3.3 µg travels through an electric aircleaner
ID: 1668420 • Letter: A
Question
A small piece of dust of mass m = 3.3 µg travels through an electric aircleaner in which the electric field is 525 N/C. The electric force on the dust particleis equal to the weight of the particle. (a) What is the charge on the dustparticle?1 C
(b) If this charge is provided by an excess of electrons, how manyelectrons does that correspond to?
2 electrons
(a) What is the charge on the dustparticle?
1 C
(b) If this charge is provided by an excess of electrons, how manyelectrons does that correspond to?
2 electrons
Explanation / Answer
a) F = Eq == > mg = Eq ==> q = mg / E = 3.3 x 10-9 * 9.8 / 525 = 61.6x 10-12 C b) q = ne ==> n = q / e = 61.6 x 10-12 / 1.6 x 10-19 = 38.5 x 107
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.