A small piece of dust of mass m = 2.5 µg travels through an electric aircleaner
ID: 1663701 • Letter: A
Question
A small piece of dust of mass m = 2.5 µg travels through an electric aircleaner in which the electric field is 447 N/C. The electric force on the dust particleis equal to the weight of the particle. (a) What is the charge on the dustparticle?1 C
(b) If this charge is provided by an excess of electrons, how manyelectrons does that correspond to?
2 electrons (a) What is the charge on the dustparticle?
1 C
(b) If this charge is provided by an excess of electrons, how manyelectrons does that correspond to?
2 electrons
Explanation / Answer
The weight of the particle isF=m*a=2.5*10-6*9.8=2.45*10-5 N Since the electric field had a strength of 447N/C, the charge musthave been: 2.45*10-5/447=5.48*10-8 C the charge of an electron is 1.6*10-19 C, so the totalnumber of electrons is5.48*10-8/(1.6*10-19)=3.43*1011electrons
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.