A small object of mass m = 0.200 kg moves with constant speed in a horizontal ci
ID: 2280129 • Letter: A
Question
A small object of mass m = 0.200 kg moves with constant speed in a horizontal circle on the end of a light string that has length l = 0.600 m, as shown in the sketch. The string makes a constant angle of
A small object of mass m = 0.200 kg moves with constant speed in a horizontal circle on the end of a light string that has length l = 0.600 m, as shown in the sketch. The string makes a constant angle of ? = 40.0 degree with the vertical. What is the tension in the string? What is the magnitude of the acceleration of the mass as it moves in its circular path? What is the period of the motion, the time its takes the ball to complete one revolution?Explanation / Answer
Along the string, a = g/cos? = 9.8/cos40
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.