A small metal sphere, carrying a net charge of q_1 = -2.80 mu C, is held in a st
ID: 1654878 • Letter: A
Question
A small metal sphere, carrying a net charge of q_1 = -2.80 mu C, is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of q_2 = -7.30 mu C and mass 2.00 g, is projected Coward q_1. When the two spheres are 0.800 m apart, q_2 is moving toward q_1 with speed 22.0 m/s (see figure below). Assume that the two spheres can be treated as point charges. You can ignore the force of gravity. (a) what is the speed of q_2 when the spheres are 0.400 m apart? m/s (b) How close does get q_2 to q_1? mExplanation / Answer
here,
q1 = - 2.8 * 10^-6 C
q2 = - 7.3 * 10^-6 C
mass , m = 0.002 kg
v0 = 22 m/s and r0 = 0.8 m
a)
let the speed of q2 when r = 0.4 m be v
using conservation of energy
0.5 * m * v0^2 + k * q1*q2/r0 = 0.5 * m * v^2 + k * q1*q2/r
0.5 * 0.002 * 22^2 + 9 * 10^9 * 10^-12 * 2.8 * 7.3 /0.8 = 0.5 * 0.002 * v^2 + 9* 10^9* 10^-12 * 2.8* 7.3 /0.4
solving for v
v = 16 m/s
b)
let the closest distance be r when v = 0 m/s
using conservation of energy
0.5 * m * v0^2 + k * q1*q2/r0 = 0.5 * m * v^2 + k * q1*q2/r
0.5 * 0.002 * 22^2 + 9 * 10^9 * 10^-12 * 2.8 * 7.3 /0.8 = 9* 10^9* 10^-12 * 2.8* 7.3 /r
solving for r
r = 0.26 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.