A small piece of dust ofmass m = 4.7 µg travels through an electric aircleaner i
ID: 1665328 • Letter: A
Question
A small piece of dust ofmass m = 4.7 µg travels through an electric aircleaner in which the electric field is 527 N/C. The electric force on the dustparticle is equal to the weight of the particle. (a) What is the charge on the dust particle?C
(b) If this charge is provided by an excess of electrons, how manyelectrons does that correspond to?
electrons (a) What is the charge on the dust particle?
C
(b) If this charge is provided by an excess of electrons, how manyelectrons does that correspond to?
electrons
Explanation / Answer
The gravity force equal to the electric force Fg=Fe Fg=mg Fe=Eq so mg=Eq q=mg/E=8,74e-8(C) the charge of a electron is 1,6e-19 (C) so the number of the electron N=8,74e-8/1,6e-19=5,46e11
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.