Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block (mass = 1.3 kg) is hanging from a massless cord that is wrapped around a

ID: 1864346 • Letter: A

Question

A block (mass = 1.3 kg) is hanging from a massless cord that is wrapped around a pulley (moment of inertia = 1.6 x 10-3 kg·m2), as the figure shows. Initially the pulley is prevented from rotating and the block is stationary. Then, the pulley is allowed to rotate as the block falls. The cord does not slip relative to the pulley as the block falls. Assume that the radius of the cord around the pulley remains constant at a value of 0.038 m during the block's descent. Find (a) the angular acceleration of the pulley and (b) the tension in the cord.

Explanation / Answer

let the tension is T and angular acceleration is a and acceleration is A

A=a*R

Writing newton equation

mg-T=mA.......(1)

Writing torque equation

T*0.038=0.0016*a

T=0.0016*A/0.038^2=1.108A........(2)

Adding (1) and (2)

We got

A=5.29 m/s^2

T=5.86N

a=139.23rad/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote