Electrical power consumed if 2 identical 50-liter tanks were simultaneously fill
ID: 1859663 • Letter: E
Question
Electrical power consumed if 2 identical 50-liter tanks were simultaneously filled at 25 seconds (each tank). For this case, a single pump supplies gasoline to both tanks, as shown in Figure 2. A common pip with length of Lc=1m is in the supply line of the pump. Pipe lengths downstream of the separation point are equal to (L-Lc). Diameter of all pipes is 2 cm. Surface roughness of all pipes is 0.2 mm.
Find the electrical power of case 2 via graphical method. You may use an Excel file to present your characteristic curves.
Note:
efficiency = 0.7
SG gas = 0.75
viscosity of gas = 6 x 10^ -4 Pa . s
L = 3 m
H = 2 m
I know how to do the problem by hand:
Pm = 812.72 W
Pelectric = Pm/efficiency = 812.72 / 0.7 = 1161 W
I need to know how to do this problem graphically on Excel. Any help would be great. Thanks so much.
Explanation / Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.