Electric meta segm Date: 1/17/2018 1:00:00 AM -- Due Date: 1/31/2018 1:00:00 PM
ID: 1573798 • Letter: E
Question
Electric meta segm Date: 1/17/2018 1:00:00 AM -- Due Date: 1/31/2018 1:00:00 PM End Date: 1/31/2018 1:00:00 PM (8%) Problem l: Suppose a point charge creates a 9500 N/C electric field at a distance of 0.75 m. A 50% Part (a) What is the magnitude of the point charge in coulombs? 7 8 9 45 sin() cos() tan) cotan() asin( acos() atan() acotan() sinh) cosh() tanh) cotanh) • Degrees o, Radians | VO BACKSPACE Submit Hint Feedback I give up! Hints: 596 deduction per hint. Hints remaining: 1 Feedback: 0% deduction per feedback. a 50% Part (b) What is the strength of the field, in newtons per coulomb, at a distance of 10 m?Explanation / Answer
Electric field is given by:
E = kQ/R^2
Q = E*R^2/k
Given values are:
k = 9*10^9
E = 9500 N/C
R = 0.75 m
So,
Q = 9500*0.75^2/(9*10^9)
Q = 5.94*10^-7 C
B.
At a distance of 10 m, electric field will be
E = k*Q/r1^2
E = 9*10^9*5.94*10^-7/10^2
E = 53.46 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.