The rigid block has a weight of 500kN and is to be supported by posts A and B ,
ID: 1844708 • Letter: T
Question
The rigid block has a weight of 500kN and is to be supported by posts A and B, which are made of A-36 steel, and the post C, which is made of C83400 red brass.
If all the posts have the same original length before they are loaded, determine the average normal stress developed in each post when post C is heated so that its temperature is increased by 10?C. Each post has a cross-sectional area of 5600mm2 .
Express your answers to three significant figures. Enter your answers separated by a comma.
PLEASE NOT THE ANSWES ARE NOT A,B 31.68 or 30.3 MPa and C 25.915 or 28.5 MPa
?A, ?B, ?C = ? MPaExplanation / Answer
Given that
W = 500 KN
Length of the beams are same
A = 5600 mm2
Esteel = 200 GPa & Ered brass = 117 GPa
We know that
2Ps + PB = 500 KN -------> (1)
dlS = dlB
PS.LS/(AS.ES) = PBLB/(AB.EB)
PS = (500 - 2PS)(200/117)
= 854.7 - 3.418 PS
Therefore PS = 193.45 KN
Sub in equ (1)
2 (193.45) + PB = 500
PB = 500 - 386.91
= 113.082 KN
Now calculate stress
stress in steel rod = PS/AS = 193.45*1000/(5600) = 34.5 N/mm2
Stress in brass rod = PB/AB + E.et
= 113.082*1000/5600 + 117*1000*18.7*10-6*10
= 20.193+ 21.879
= 42.072 N/mm2
stresses in A, B, C are 34.5, 34.5, 42.072 MPa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.