The reversible chemical reaction A + B rightwardsharpoonoverleftwardsharpoon C +
ID: 519477 • Letter: T
Question
The reversible chemical reaction A + B rightwardsharpoonoverleftwardsharpoon C + D has the following equilibrium constant: K_c = [C][D]/[A][B] = 6.5 Initially, only A and B are present, each at 2.00 M. What is the final concentration of A once equilibrium is reached? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. [A] = 0.56 M What is the final concentration of D at equilibrium if the initial concentrations are [A] = 1.00 M and [B] = 2.00 M? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. [D] =Explanation / Answer
B)
K = [C][D]/([A][B])
6.5 = [C][D]/([A][B])
initially
[A] = 1
[B] = 2
[C] = 0
[D] = 0
in equilibrium
[A] = 1 - x
[B] = 2 - x
[C] = 0+ x
[D] = 0+ x
substitute
6.5 = [C][D]/([A][B])
6.5 = x*x/((1 - x)(2-x))
6.5*(1-3x+x^2) = x^2
6.5-19.5x + 6.5x^2 = x^2
6.5-19.5x + 5.5x^2 = 0
x = 0.3724
[A] = 1 - 0.3724 = 0.6276
[B] = 2 - 0.3724 = 1.6276
[C] = 0+ 0.3724 = 0.3724
[D] = 0+ 0.3724 = 0.3724
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.