The reversible chemical reaction A + B C + D has the following equilibrium const
ID: 1024188 • Letter: T
Question
The reversible chemical reaction A + B C + D has the following equilibrium constant: K_c = [C][D]/[A][B] = 4.6 Initially, only A and B are present, each at 2.00 M. What is the final concentration of A once equilibrium is reached? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What is the final concentration of D at equilibrium if the initial concentrations are [A] = 1.00 M and [B] = 2.00 M ? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
Part A
at eqlibrium
[A] = [B] = 2.00-x
[C] = [D] =x
4.6 = x^2/(2.00-x)^2
square root
2.14 = x/2-x
4.28 - 2.14x = x
x= 1.36 M
[ A ] = 2.00-1.36 = 0.64 M
Part B
the reversible chemical reaction
A + B C + D
1...2...0...0
1-x...2-x...x...x
so k = 4.6 = x^2/(1-x)*(2-x)
x = D = 1.4 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.