The circular disk of 150-mm radius has a mass of 30 kg with centroidal radius of
ID: 1829119 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
k = 125 mm = 0.125 m r = 0.15 m M = 30 kg I = M*k^2 = 0.469 kg-m^2 let friction is F. for the cord to not slip on the groove, alpha = a/0.055 --->(1) Now, net torque = I*alpha => T*0.055 - F*0.15 = 0.469 *(a/0.055) => 28*0.055 - (uk*Mg)*0.15 = 8.527*a => 1.54 - (0.08*30*9.8)*0.15 = 8.527*a => a = - 0.233 m/s^2 alpha = 0.233/0.055 = 4.236 rad/s^2 F = - 0.08*30*9.8 = - 23.52 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.