The circuit shown in the figure below is connected for 2.50 min. (Assume R 1 = 7
ID: 1391263 • Letter: T
Question
The circuit shown in the figure below is connected for 2.50 min. (Assume R1 = 7.70 ?, R2 = 2.60 ?, and V = 10.0 V.)
(a) Determine the current in each branch of the circuit.
(b) Find the energy delivered by each battery.
(c) Find the energy delivered to each resistor.
(d) Identify the type of energy storage transformation that occurs in the operation of the circuit.
Explanation / Answer
a) I) middle = 4/6 = 0.67 A up
I ) right = 10/5.6 = 1.79 A up
so I) left = 1.79 + 0.67 = 2.46 A down
c) energy delivered to resistors = i2 R
So 7.7 ohm = 46.6 J
5 OHM = 2.24J
1 OHM = 0.45 J
3 OHM = 9.61J
2.6 OHM = 8.33J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.