The circuit shown in the figure below is connected for 2.30 min. (Assume R 1 = 8
ID: 1425330 • Letter: T
Question
The circuit shown in the figure below is connected for 2.30 min. (Assume R1 = 8.40 ?, R2 = 1.40 ?, and V = 13.0 V.)
(b) Find the energy delivered by each battery.
4.00 V battery____J
13.0 V battery____KJ
(c) Find the energy delivered to each resistor.
8.40 ? resistor____J
5.00 ? resistor____J
1.00 ? resistor_____J
3.00 ? resistor_____J
1.40 ? resistor_____J
4.00 V battery____J
13.0 V battery____KJ
(c) Find the energy delivered to each resistor.
8.40 ? resistor____J
5.00 ? resistor____J
1.00 ? resistor_____J
3.00 ? resistor_____J
1.40 ? resistor_____J
Explanation / Answer
suppose loop current in left side loop is i1 (counterclock wise ) and in right side loop is i2.
(counterclock wise )
Applying KVL in left side loop:
4 - 1(i1 - i2) - 5(i1 -i2) - 8.40i1 = 0
14.4i1 - 6i2 = 4 .........(i)
in right side loop:
13 - 1.4i2 - 3i2 - 5 (i2-i1) - 1(i2-i1) - 4 = 0
-6i1 + 10.4i2 = 9 ......(ii)
solving (i) and (ii),
i1 = 0.84 A
i2 = 1.35 A
current through battery 4 V = i1 - i2 = - 0.51 A
Power = VI = 4 x - 0.51 = - 2.04 W
energy = power x time = -2.04 x (2.30 x 60 s) = - 281.64 J .....Ans
current through 13 V = i2 = 1.35
energy = VIt = 13 x 1.35 x 2.30 x 60 =2421 J = 2.42 kJ ....Ans
I(through R1) = i1 = 0.84 A
energy = i^2 R t = 0.84^2 x 8.40 x (2.30 x 60) = 817.93 J
through 5 ohm, I = i2-i1 = 0.51 A
energy = 0.51^2 x 5 x (2.30 x 60) = 179.47 J
through 1 ohm
energy = 0.51^2 x 1 x (2.30 x 60) = 35.90 J
Through 3 ohm
energy = 1.35^2 x 3 x (2.30 x 60) = 754.51 J
through R2,
energy = 1.35^2 x 1.40 x (2.30 x 60) = 352.11 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.