The circular disk of 150-mm radius has a mass of 30 kg with centroidal radius of
ID: 1829109 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
MOI = M*k*k = 30*0.125*0.125 = 0.46875 kg.m2
Angular acceleration = Torque/I = 28*0.055/0.46875 = 3.285 rad/s2 (positive because moment of T is counterclockwise)
Static friction force = UsMg = 0.1*30*9.8 = 29.4 N
Kinetic friction force = UkMg = 23.52 N Since, static friction > T , the disk will roll without slip.
For this, angular acc. = a/r
a = 3.285*r = 0.49275 m/s2
F = 0 N, since, the body is in pure rolling, no friction force acts.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.