A hawser (heavy boat-mooring rope/cable) thrown from a ship to a pier is wrapped
ID: 1824817 • Letter: A
Question
A hawser (heavy boat-mooring rope/cable) thrown from a ship to a pier is wrapped two full turns around a capstan as shown. The tension in the hawser is 1500 lbs. By exerting a force of 30 lb on its free end, a longshoreman can just barely prevent the hawser from slipping. Determine: a) the coefficient of friction between the hawser and the capstan. b) the tension in the hawser that could be resisted by the 30 lb force if the hawser were wrapped three full turns around the capstan, assuming the rope/cable is strong enough.
Explanation / Answer
let the coeff be = u then; 30+F=1500; normal reaction=1500 in the frst ring; normal reaction =1500 in secnd ring; 1470=3000u; u=1470/3000=0.49 is the coefficient of friction; T=30+F=30+3*1500*u; =30+2205=2235
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.