A hare and a tortoise compete in a race over a straight course 2.35 km long. The
ID: 1406202 • Letter: A
Question
A hare and a tortoise compete in a race over a straight course 2.35 km long. The tortoise crawls at a speed of 0.240 m/s toward the finish line. The hare runs at a speed of 8.35 m/s toward the finish line for 1.880 km and then stops to tease the slow-moving tortoise as the tortoise eventually passes by. The hare waits for a while after the tortoise passes and then runs toward the finish line again at 8.35 m/s. Both the hare and the tortoise cross the finish line at the exact same instant. Assume both animals, when moving, move steadily at their respective speeds.
Explanation / Answer
You have not mentioned what you want me to calculate.
I am assuming you are asking me to find the time for which hare teased.
Time taken by tortoise = distance / speed
= 2350 m /(0.24 m/s)
= 9792 s
Time taken by hare if he had not wasted any time teasing
= 2350/8.35
= 281 s
Time spent teasing = 9792 - 281 = 9511 s = 9511/3600 = 2.64 hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.