A hard steel ball is dropped from rest at postion y = 2h and bounces from a hard
ID: 2136454 • Letter: A
Question
A hard steel ball is dropped from rest at postion y = 2h and bounces from a hard surface tilted at an angle phi from horizontal. On impact, the ball's component of velocity perpendicular to the surface is reversed (equal magntude oppostite direction), while the velocity component parallel to the surface is unchanged. (This is called a perfectly elastic collison.) Find the horizontal displacment of the ball when it hits the ground (at y = 0) from the point of impact with the surface.
Explanation / Answer
let t is the time taken to fall
y = 0.5*g*t^2
2*h = 0.5*9.8*t^2
==> t = sqrt(4*h/9.8) = 0.64*h s
x = 2*t*vox
here vox is the initial velocity in x direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.