A hare and a tortoise compete in a race over a straight course 2.50 km long. The
ID: 1526175 • Letter: A
Question
A hare and a tortoise compete in a race over a straight course 2.50 km long. The tortoise crawls at a speed of 0.130 m/s toward the finish line. The hare runs at a speed of 7.95 m/s toward the finish line for 2.000 km and then stops to tease the slow-moving tortoise as the tortoise eventually passes by. The hare waits for a while after the tortoise passes and then runs toward the finish line again at 7.95 m/s. Both the hare and the tortoise cross the finish line at the exact same instant. Assume both animals, when moving, move steadily at their respective speeds. (a) How far is the tortoise from the finish line when the hare resumes the race? m (b) For how long in time was the hare stationary? sExplanation / Answer
a)for hare:
time taken by hare for first 2.00 km
t =2.00*1000 / 7.95 = 251.57 sec
to complete running time = 2.50*1000 / 7.95 = 314.46 sec
for tortoise :
time taken by tottoise = 2.00*1000 / 0.130 = 15384.62 sec
to complete = 2.5*1000 / 0.130 = 19230.77 sec
time taken to complete last 2.50 - 2.00 = 0.5 km
= 0.5*1000 / 7.95 = 62.89 sec
so hare resumes 19230.77 - 62.89 sec = 19167.88 sec
d =ut = 0.130*19167.88 = 2491.82 m
or 2.49 km
b) so hare slept for = time taken by tortoise - by hare
= 19230.77 - 314.46 = 18916.31 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.