Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A hare and tortoise compete in a race over a straight course 1.00km long. The to

ID: 1526597 • Letter: A

Question

A hare and tortoise compete in a race over a straight course 1.00km long. The tortoise crawls at a speed of 0.200m/s toward the finish line. The hare nuns at a speed of 8.00m/s toward the finish line for 0.750km, and then stops to tease the slow-moving tortoise as the tortoise eventually passes by. The hare waits for a while after the tortoise passes and then runs toward to finish line again at 8.00m/s. Both the hare and the tortoise cross the finish line at the exact same instant. Assume both animals, when moving move steadily at their respective speeds How far is the tortoise from the finish line when the hare resumes the race? FOr how long in time was the hare3 stationary? A child rolls a marble on a bent track that 100 on long an shown in the figure. We use x to represent the position of the marble along the track. On the horizontal sections from x = 0 to x = 20cm and from x = 40cm to x = 60cm, the marble rolls with constant speed. On the sloping sections, the marble's speed change steadily. At the places where the slope changes, the marble stays on the track and does not undergo any sudden changes in speed. The child gives the marble some initial speed at x = 0 and t = 0, and watches it roll to x = 90cm, where it turns around, eventually returning to x = 0 with the same speed with which the child release it. Prepare graphs of x vs t upsilon_x, vs t and a_z vs t vertically aligned their time axis identical. Note that with the given information, yon will not be able to place numbers other than zero on the horizontal or on the velocity or acceleration axes, but show the correct graph shapes. A speedboat is moving at 30.0m/s approaches a no-wake buoy marker 100 m ahead. The pilot shows the boat with a constant acceleration of -3.50m/s^2 by reducing the throttle. How long does it take the boat to reach the buoy? What is the velocity of the boat when it reaches the buoy. An object moving with uniform acceleration has a velocity of 14cm/s in the positive x direction when its x coordinate is 3.00cm. If its x coordinate 2.00s later is -5.00cm, what is its acceleration? The driver of a car slams on the brakes when he sees a tree blocking the road. The care slows uniformly with an acceleration of -5.60m/s^2 for 4.20s., making a straight skid mark 62.4m long, all the way to the tree. With what speed does the car then strike the tree.? A baseball is hit no that it travels straight upward after being stock by the hat. A fan observes that it takes 4.00s for the reach its maximum height. Find

Explanation / Answer

time taken by hare to cover 0.25 km or 250 m of distance

time = distance / speed

time = 250 / 8

time = 31.25 sec

distance travelled by tortoise in 31.25 sec

distance = time * speed

distance = 31.25 * 0.2

distance = 6.25 m

tortoise is 6.25 m far from the finish line

time taken by tortoise to cover 1 km distance = 1000 / 0.2

time taken by tortoise to cover 1 km distance = 5000 sec

time taken by hare = 1000 / 8

time taken by hare = 125 sec

time for which hare was stationary = 5000 - 125

time for which hare was stationary = 4875 sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote