A solid steel shaft of diameter d=1/2 in is built in as its ends A and B and car
ID: 1824151 • Letter: A
Question
A solid steel shaft of diameter d=1/2 in is built in as its ends A and B and carries a disk at C as shown in figure. If the working stress in shear for the shaft is 10,000 psi, what is the maximum safe angle of rotation that can be given to the disk which is rigidly attached to the shaft? What is the torsion applied at C?
A solid steel shaft of diameter d=1/2 in is built in as its ends A and B and carries a disk at C as shown in figure. If the working stress in shear for the shaft is 10,000 psi, what is the maximum safe angle of rotation that can be given to the disk which is rigidly attached to the shaft? What is the torsion applied at C?Explanation / Answer
maximum safe angle of twist, max = (max*L)/(G*R)
this angle of twist is controlled by lower length of the shaft because torque acting on disc is inversely proportional to the length of the shaft. that means lesser in length, maximum will be torque.
therefore for maximum torque, we should consider length of the shaft, L = 8 inch
max = 10000*8/(12*106*0.25) = 0.02667 radian = 1.530
Tmax = J*max/R = J*G*max/L
J = *D4/32 = *0.54/32 = 6.136*10-3 in4
put all the values in the formula, we get;
Tmax = J*max/R = 6.136*10-3 *104/0.25 = 245.43 lb-in
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.