A solid sphere of radius 1m and mass 10kg rolls down a hill with a height of 10m
ID: 1490511 • Letter: A
Question
A solid sphere of radius 1m and mass 10kg rolls down a hill with a height of 10m. If friction does 100 J of work on the sphere as it rolls what is its: A.) linear velocity at the 2m mark? B.) angular velocity at the 2m mark? A solid sphere of radius 1m and mass 10kg rolls down a hill with a height of 10m. If friction does 100 J of work on the sphere as it rolls what is its: A.) linear velocity at the 2m mark? B.) angular velocity at the 2m mark? A.) linear velocity at the 2m mark? B.) angular velocity at the 2m mark?Explanation / Answer
(A)
Apply conservation of energy to the sphere when it is at top of the inclined plane and when it is at 2 m mark
mg(h2-h1) = 1/2 * m * v^2 + 1/2 * I * (v/r)^2
mg(h2-h1) = 1/2 * m * v^2 + 1/2 * (2/5) mr^2 * (v/r)^2
g(h2-h1) = 1/2 * v^2 + 1/2 * (2/5) * v^2
2g(h2-h1) = v^2 + (2/5) * v^2
2g(h2-h1) = (7/5) * v^2
velociyt is v = sqrt( 10g (h1 - h2) / 7 - 100 J / m )
v = sqrt ( 10*9.8*(10 - 2) / 7 - 2*100 / 10) v = 9.6 m/s
-----------------
(B)
Angular velocity is w = v/ r = 9.6 m/s / 1 m = 9.6 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.