A solid sphere of radius 40.0 cm has a total positive charge of 26.9 µC uniforml
ID: 1652036 • Letter: A
Question
A solid sphere of radius 40.0 cm has a total positive charge of 26.9 µC uniformly distributed throughout its volume. Calculate the magnitude of the electric field at the following distances.
(a) 0 cm from the center of the sphere
kN/C
(b) 10.0 cm from the center of the sphere
__________ kN/C
(c) 40.0 cm from the center of the sphere
__________ kN/C
(d) 64.5 cm from the center of the sphere
__________ kN/C
Explanation / Answer
For sphere of uniform charge
Let r is point where we suppose to find field and R is the radius
For r<R
E=Qr/4×pi×permitivity×R^3..........eq1
R=40cm ,Q=26.9×10^-6C
At 0cm from center using eq 1
put r=0 cm
We get E=0
At 10cm from center
r=10cm=0.1m,R=0.4m
Using eq 1 we get
E=26.9×10^-6×9×10^9×0.1/(0.4)^3=3.78×10^5N/C
At R=40cm
Put r=R=0.4 using eq 1 we get
E=26.9×10^-6×9×10^9/(0.4)^2=15.13×10^5N/C
At r=64.5cm=0.645m
For r>R
E=Q/4×pi×permitivity×r^2=26.9×10^-6×9×10^9/(0.645)^2=5.82×10^5N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.