A solid sphere of radius 40.0 cm has a total positive charge of36.0 µC uniformly
ID: 1735192 • Letter: A
Question
A solid sphere of radius 40.0 cm has a total positive charge of36.0 µC uniformly distributedthroughout its volume. Calculate the magnitude of the electricfield at the following distances. (a) 0 cm from the center of the spherekN/C
(b) 10.0 cm from the center of the sphere
kN/C
(c) 40.0 cm from the center of the sphere
kN/C
(d) 60.0 cm from the center of the sphere
kN/C (a) 0 cm from the center of the sphere
kN/C
(b) 10.0 cm from the center of the sphere
kN/C
(c) 40.0 cm from the center of the sphere
kN/C
(d) 60.0 cm from the center of the sphere
kN/C
Explanation / Answer
R = 0.40 m, q = 36.0 µC, chargedensity = q/(4R3/3) =3q/(4R3) a) 0 b) r = 0.100 m, E*4r2 =(*4r3/3)/o E = qr/(4oR3) =5.06*105 N/C c) r = 0.400 m E*4r2 = q/o E = q/(4or2) =2.03*106 N/C d) r = 0.600 m E*4r2 = q/o E = q/(4or2) =9.00*105 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.