A solid sphere of radius 40.0 cm has a total positive charge of 26.6 µC uniforml
ID: 1527249 • Letter: A
Question
A solid sphere of radius 40.0 cm has a total positive charge of 26.6 µC uniformly distributed throughout its volume. Calculate the magnitude of the electric field at the following distances.
A solid sphere of radius 40.0 cm has a total positive charge of 26.6 HC uniformly distributed throughout its volume. Calculate the magnitude of the electric field at the following distances (a) 0 cm from the center of the sphere (b) 10.0 cm from the center of the sphere kN/C (c) 40.0 cm from the center of the sphere N/C (d) 61.0 cm from the center of the sphere kN/CExplanation / Answer
using gauss' law:
electric flux through a surface=total charge enclosed by that surface
part a:
as charge enclosed by a gaussian surface of radius=0 cm is 0 C
electric field is 0 N/C.
part b:
consider a concentric sphere of radius 10 cm
charge enclosed=ratio of volumes * total charge
=(10^3/40^3)*26.6 uC=0.415625 uC
if electric field is E,
then epsilon*E*surface area of the sphere=total charge enclosed
then epsilon*E*4*pi*0.1^2=0.415625*10^(-6)
==>E=3.7372*10^5 N/C
part c:
using same method as part b and noting charge enclosed in 40 cm sphere is 26.6 uC
epsilon*E*4*pi*0.4^2=26.6*10^(-6)
==>E=1.4948*10^6 N/C
part d:
using same method as part b and noting charge enclosed in 61 cm sphere is 26.6 uC
epsilon*E*4*pi*0.61^2=26.6*10^(-6)
==>E=6.428*10^5 N/C
note:as the charge is positive, electric field is always directed radially outwards.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.