Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Based on the estimated power demand for the rest stop (216.676 kWh required per

ID: 1821902 • Letter: B

Question

Based on the estimated power demand for the rest stop (216.676 kWh required per day), the assumption of 15% efficiency for solar panels, and the solar irradiance data provided below, determine the total surface area of solar panels required for the highway rest stop.

Time Irradiance (W/m^2)
7am 0.0
8am 14.6
9am 86.1
10am 137.1
11am 182.7
12pm 201.1
1pm 255.9
2pm 293.7
3pm 302.7
4pm 203.7
5pm 0.0

Total surface area of solar panels required (m^2): _______________________

Assuming $375 per m^2, total cost of solar panels: ______________________

Explanation / Answer

You have 0%respect score. I hope you will rate the answer. ----------------------------------------------------------------------------------- total duration of radiance = 7am to 5 pm = 9 hours Let surface area of the panel = A Total energy collected during the day = (0+14.6+86.1+137.1+182.7+201.1+255.9+293.7+302.7+203.7+ 0) *A *9 energy =1677.6*9*A = 15098.4 A=15.098*A KWh Required = 216.676 = 15.098*A So Area of panel is = 216.676/15.098 = 14.3513 m^2 Cost per m^2 of panel = $375 Total cost = $ 375 * 14.3513 = $5381.7375

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote