A flywheel with a radius of 0.700 m starts from rest and accelerates with a cons
ID: 1795041 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.700 m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.300 rad/s2 .
Answer the following:
A. Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim at the start.
B. Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim at the start.
C. Compute the magnitude of the resultant acceleration of a point on its rim at the start.
D. Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0
E. Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0
G. Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0
H. Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0
Explanation / Answer
a) atangential = alpha * r = 0.300 * 0.700 = 0.21 m/s2
b) radial acceleration = 0 [As it starts from rest ]
c) resultant acceleration = sqrt [0.212 + 02] = 0.21 m/s2
d) atangential = 0.21 m/s2
e) 60 deg = 1.047 rad
w = sqrt (2 * alpha * theta) = sqrt (2 * 0.300 * 1.047) = 0.792 rad/s
aradial = w2 r = 0.7922 * 0.700 = 0.439 m/s2
g) magnitude of the tangential acceleration = 0.21 m/s2
h) 120 deg = 2.09 rad
w = sqrt (2 * alpha * theta) = sqrt (2 * 0.300 * 2.09) = 1.12 rad/s
aradial = w2 r = 1.122 * 0.700 = 0.878 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.