Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A flywheel with a radius of 0.700 m starts from rest and accelerates with a cons

ID: 1491944 • Letter: A

Question

A flywheel with a radius of 0.700 m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.800 rad/s2 .

1- Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim at the start.

2- Compute the magnitude of the resultant acceleration of a point on its rim at the start.

3- Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 .

4- Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 .

5- Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 .

6- Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 .

Explanation / Answer

1) tangential a = r = 0.8rad/s² * 0.7m = 0.56 m/s²
2) o = 0 rad/s

Resultant acc = 0.56 m/s^2
3) The tangential a is constant at 0.56 m/s²
4) After it has turned through 60.0 what? Degrees? 60º = /3 rads
² = o² + 2 = 0 + 2 * 0.8rad/s² * /3 = 1.68 rad/s²
radial a = ²r = 1.68 * 0.7m = 1.176 m/s²
5) Tangential a = 0.56 m/s² even now
6) ² = 0 + 2 * 0.8rad/s² * 2/3 = 3.35 rad/s²
radial a = 3.35 * 0.7m = 2.345 m/s²

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote