A flywheel with a radius of 0.700 m starts from rest and accelerates with a cons
ID: 1490973 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.700 m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.900 rad/s2 .
Part D
Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 .
Part E
Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 .
Part G
Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 .
Part H
Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 .
Explanation / Answer
given that
r = 0.700 m
angular acceleration
alpha = 0.900 rad/s^2
part(D)
tangential acceleration does not depend on the turning angle. so
tangential acceleration a = alpha*r
a = 0.900 * 0.700
a = 0.63 m/s^2
part(E)
radial acceleration
ar = wf^2 *r
first we have to calculate wf
given that
theta = 60 degree = 60*pi /180 = pi/3 rad
we know that
wf^2 = wi^2 + 2*alpha*theta
wf^2 = 0 + 2*0.900*pi/3
wf^2 = 1.88
radial ar = wf^2*r = 1.88*0.700
radial ar = 1.31 m/s^2
part(F)
tangential acceleration does not depend on the turning angle. so
tangential acceleration a = alpha*r
a = 0.900 * 0.700
a = 0.63 m/s^2
part(G)
radial acceleration
ar = wf^2 *r
first we have to calculate wf
given that
theta = 120 degree = 120*pi /180 = 2*pi/3 rad
we know that
wf^2 = wi^2 + 2*alpha*theta
wf^2 = 0 + 2*0.900*2*pi/3
wf^2 = 3.76 rad/s
radial ar = wf^2*r = 3.76*0.700
radial ar = 2.63 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.