A flywheel with a radius of 0.700 m starts from rest and accelerates with a cons
ID: 1479677 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.700 m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.900 rad/s2 .
a) Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim at the start.
b) Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim at the start.
d) Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 .
e) Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 .
g) Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 .
h) Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 .
Explanation / Answer
Part A tangential a = r = 0.9rad/s² * 0.7m = 0.63 m/s²
Part B o = 0 rad/s
Part D The tangential a is constant at 0.63 m/s²
Part E After it has turned through 60.0 what? Degrees? 60º = /3 rads
² = o² + 2 = 0 + 2 * 0.9rad/s² * /3 = 1.88 rad/s²
radial a = ²r = 1.88rad/s² * 0.7m = 1.316 m/s²
Part G Tangential a = 0.63 m/s² even now
Part H ² = 0 + 2 * 0.9rad/s² * 2/3 = 3.77 rad/s²
radial a = 3.77rad/s² * 0.7m = 2.639 m/s²
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.