A flywheel with a radius of 0.700m starts from rest and accelerates with a const
ID: 1378320 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.700m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.700rad/s2
Part A
Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim at the start.
Part B
Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim at the start.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part D
Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 ? .
Part E
Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 ? .
Part G
Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 ? .
Part H
Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 ? .
atan = m/s2Explanation / Answer
Here is what I solved before, please modify the figures as per your question. Please let me know if you have further questions. Ifthis helps then kindly rate 5-stars.
A flywheel with a radius of 0.700m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.900rad/s^2.
(A)Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim at the start.
(B)Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim at the start.
(C)Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0degree.
(D)Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 degree.
(E)Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0degree.
(F) Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 degree.
Answer
INitial velocity = 0 = ?o and ? = 0.9 rad/s2 .
r = 0.7 m.
A) initial velocity = 0 implies tangential acceleration(at) = 0.
B) initial velocity = 0 implies radial acceleration(ar) = 0.
To get the tangential and radial components ,
we need to find velocity at the given angles.
? = ?o + ?t = ?t = 0.9t
and ? = 0.5?t2 gives
? = (2??)0.5 rad/s
Now at ? = 60o = 60(0.0175) = 1.047 rad.
? = 1.373 rad/s
a = ?2r = 1.32 rad/s2
C) at = a sin 60o = 1.143 rad/s2
D) ar = a cos 60o = 0.66 rad/s2
Now at ? = 120o = 120(0.0175) = 2.094 rad.
? = 1.94 rad/s
a = ?2r = 2.63 rad/s2
E) at = a sin 120o = 2.28 rad/s2
F) ar = a cos 120o = 1.315 rad/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.