An ambulance traveling eastbound at 124.0 km/h with sirens blaring at a frequenc
ID: 1794956 • Letter: A
Question
An ambulance traveling eastbound at 124.0 km/h with sirens blaring at a frequency of 6.50 × 102 Hz passes cars traveling in both the eastbound and westbound directions at 49.0 km/h. (Assume the speed of sound is 343 m/s.) (a) What is the frequency observed by the eastbound drivers as the ambulance approaches from behind? Hz (b) What is the frequency observed by the eastbound drivers after the ambulance passes them? Hz (c) What is the frequency observed by the westbound drivers as the ambulance approaches them? Hz (d) What is the frequency observed by the westbound drivers after the ambulance passes them? HzExplanation / Answer
v_ambulance = 124 km/h = 124*5/18 = 34.4 m/s
v_car = 49 km/h = 49*5/18 = 13.6 m/s
a)
f' = f*(v_sound - v_car)/(v_sound - v_ambulance)
= 650*(343 - 13.6)/(343 - 34.4)
= 694 Hz
b)
f' = f*(v_sound + v_car)/(v_sound + v_ambulance)
= 650*(343 + 13.6)/(343 + 34.4)
= 614 Hz
c)
f' = f*(v_sound + v_car)/(v_sound - v_ambulance)
= 650*(343 + 13.6)/(343 - 34.4)
= 751 Hz
d)
f' = f*(v_sound - v_car)/(v_sound + v_ambulance)
= 650*(343 - 13.6)/(343 + 34.4)
= 567 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.