An aluminum wire carrying a current of 5.0 A has a cross-sectional area of 9e-06
ID: 1736576 • Letter: A
Question
An aluminum wire carrying a current of 5.0 A has a cross-sectional area of 9e-06 m2. Find the drift speed of theelectrons in the wire. The density of aluminum is 2.7g/cm3. (Assume three electrons are supplied by eachatom.)not sure whats up with the -06 exponent... An aluminum wire carrying a current of 5.0 A has a cross-sectional area of 9e-06 m2. Find the drift speed of theelectrons in the wire. The density of aluminum is 2.7g/cm3. (Assume three electrons are supplied by eachatom.)
not sure whats up with the -06 exponent...
Explanation / Answer
Given that An aluminum wire carrying a current of (I) =5.0 A Cross-sectional area is(A) =9*10-6m2 The number of charges is (n)=8.46*1028electrons/m3 Charge of the electron (q) = 3e = 3(1.6*10-19C) = 4.8*10-19C We know that the current in the conductor is I = nqvdA Then the drift speed is (vd) = I/nqA Now substitute all the above values you get the requiredanswer The number of charges is (n)=8.46*1028electrons/m3 Charge of the electron (q) = 3e = 3(1.6*10-19C) = 4.8*10-19C We know that the current in the conductor is I = nqvdA Then the drift speed is (vd) = I/nqA Now substitute all the above values you get the requiredanswerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.