A 110-kg steel support rod in a building has a length of 2.0 m at a temperature
ID: 1794875 • Letter: A
Question
A 110-kg steel support rod in a building has a length of 2.0 m at a temperature of 20°C. The rod supports a hanging load of 2,000 kg.
(a) Find the work done on the rod as the temperature increases to 39°C. (Assume the average coefficient of linear expansion for steel is 11 106 (°C)1.)
J
(b) Find the energy Q added to the rod (assume the specific heat of steel is the same as that for iron, 448 J/(kg · °C) and enter your answer to at least six significant figures).
J
(c) Find the change in internal energy of the rod. (Enter your answer to at least six significant figures).
Explanation / Answer
a) L = L0**T = 2.0m*1.1x10^-5*19 = 4.18x10^-4m
So W = F*d = 2000kg*9.8m/s^2*4.18x10^-4 = 8.1928 J
b) Q = m*c*T = 2000*448J/kg-oC*19oC = 17024000 J
c) U = Q - W = 1.7024 x10^7 - 8.1928 = 17023991.8 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.