A 11 kg box slides down a long, frictionless incline of angle 30°. It starts fro
ID: 1582124 • Letter: A
Question
A 11 kg box slides down a long, frictionless incline of angle 30°. It starts from rest at time t-0 at the top of the incline at a height of 23 m above ground (a) What is the original potential energy of the box relative to the ground? (b) From Newton's laws, find the distance the box travels in 1 s and its speed at t = 1 s. m/s (c) Find the potential energy and the kinetic energy of the box at t = 1 s. (kinetic energy) (potential energy) (d) Find the kinetic energy and the speed of the box just as it reaches the bottom of the incline. m/sExplanation / Answer
a) Potential energy of the box relative to the ground = m*g*h
= 11*9.8*23
= 2479 J
b) net force acting on the box, Fnet = m*g*sin(30)
m*a = m*g*sin(30)
a = 9.8*sin(30)
= 4.9 m/s^2
distance traveled in 1s,
d = (1/2)*a*t^2
= (1/2)*4.9*1^2
= 2.45 m
seed at t = 1s,
v = vo + a*t
= 0 + 4.9*1
= 4.9 m/s
c) Potential energy = m*g*h - m*g*d*sin(30)
= 11*9.8*23 - 11*9.8*2.45*0.5
= 2347 J
KE = (1/2)*m*v^2
= (1/2)*11*4.9^2
= 132 J
d) KEf = PEi
= 2479 J
KEf = (1/2)*m*vf^2
==> vf = sqrt(2*KEf/m)
= sqrt(2*2479/11)
= 21.2 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.