Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1050kg sports car is moving westbound at 15.0m/s on a level road when it colli

ID: 2090431 • Letter: A

Question

A 1050kg sports car is moving westbound at 15.0m/s on a level road when it collides with a 6320kg truck driving east on the same road at 11.0m/s . The two vehicles remain locked together after the collision. What is the velocity (magnitude) of the two vehicles just after the collision? v = 7.30 m/s What is the direction of the velocity of the two vehicles just after the collision? to the west to the east At what speed should the truck have been moving so that it and car are both stopped in the collision? V =2.49 m/s Submit My answer Give up Correct Find the change in kinetic energy of the system of two vehicles for the situations of part A. Find the change in kinetic energy of the system of two vehicles for the situations of part C.

Explanation / Answer

a)6320*11-1050*15=(6320+1050)*v or, v = 7.3 m/s towards east

b)towards east

c) v = 1050*15/6320 = 2.49 m/s

d)change in K.E = -[0.5*1050*15*15+0.5*6320*11*11-0.5*(6320+1050)*7.3*7.3]= -304111.35J

e) change in K.E = -[0.5*1050*15*15+0.5*6320*2.49*2.49 = -137717.316 J]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote