A 100? resistor, a 0.100 ? F capacitor, and a 0.300H inductor are connected in p
ID: 1385885 • Letter: A
Question
A 100? resistor, a 0.100?F capacitor, and a 0.300H inductor are connected in parallel to a voltage source with amplitude 240V .
Part A
What is the resonance angular frequency?
Part B
What is the maximum current through the source at the resonance frequency?
Part C
Find the maximum current in the resistor at resonance.
Part D
What is the maximum current in the inductor at resonance?
Part E
What is the maximum current in the branch containing the capacitor at resonance?
Part F
Find the maximum energy stored in the inductor and in the capacitor at resonance.
Explanation / Answer
1/Z = 1/R + j(wC-1/wL)
at resonance
w = 1/root(LC) = 5773.5
A). current through inductor = 240/wL = 0.138 A
B). current through Capacitor = 240 *w*C = 0.138 A
C). Max energy stored in inductor = 0.5LI^2 = 2.85mJ
Max energy stored in capacitor = 0.5CV^2 = 2.88mJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.