A 1000kg weather rocket is launched straight up. The rocket motor provides a con
ID: 1326289 • Letter: A
Question
A 1000kg weather rocket is launched straight up. The rocket motor provides a constant acceleration for 16s, then the motor stops. The rocket altitude 20s after launch is 6800 m . You can ignore any effects of air resistance.
Part A
What was the rocket's acceleration during the first 16s?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the rocket's speed as it passes through a cloud 6800 mabove the ground?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
a)
Distance travelled in 16 sec
s = ut + 1/2*at^2
s= 0 + 1/2*a*16^2
s = 128a
After 16 secs,
v = u + at
v = 16a
Hence,
s = ut+1/2at^2
s = 16a*4 + 1/2*-9.8*4^2
s = 64a - 78.4
Hence
6800 = 128a + 64a - 78.4
a = 35.825 m/s^2
b)
After 16 secs,
v = u + at
v = 16a
v = 16*35.825
v = 573.2 m/s
Now
v20 = u - 9.8*4
v20 = 573.2 - 9.8*4
v20 = 534 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.