4 0/2 points | Previous Answers FRKestenCP1 11.P.045 My Notes The head of a nail
ID: 1793978 • Letter: 4
Question
4 0/2 points | Previous Answers FRKestenCP1 11.P.045 My Notes The head of a nail is 0.32 cm in diameter. You hit it with a hammer with a force of 43 N (a) What is the pressure on the head of the nail? 5348258X MPa (b) If the pointed end of the nail, opposite to the head, is 0.032 cm in diameter, what is the pressure on that end? MPa A force of 43 N is applied to the head of a nail that is 0.32 cm in diameter. The pointed end of the nail is 0.032 cm in diameter. The pressure on the head of the nail or the pointed end of the nail is equal to the applied force divided by the cross-sectional area at that location. eBook Submit Answer Save ProgressExplanation / Answer
a] Pressure = force/area = 43/[pi*0.32e-2^2/4] = 5346611 Pa = 5.347 Mpa
b] Pressure = force/area = 43/[pi*0.032e-2^2/4] = 534661136 Pa = 534.7 Mpa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.