4 (20 pts) Consider the following data for a manufacturing company: Direct Direc
ID: 2600342 • Letter: 4
Question
4 (20 pts) Consider the following data for a manufacturing company: Direct Direct Materials Labor $7.80/1b $12.00/hr 12.75/hr Actual price per unit of input Standard price per unitofinput- Standard input allowed per unit of product Actual units of input Budgeted units of product to be made 57,00/lb- 12.75hr- 10 lb 2 hr 115,000lb 30,000hr 14,400 14,400 Compute the price, quantity, and flexible-budget variances for: a) Direct materials. b) Direct labor. (30 nts) Diamond Company has the following sales budget for the last six months ofExplanation / Answer
1 Direct Material price variance = Actual quantity of material x ( Standard Price - Actual Price) = 115,000 lbs x ($ 7 - $ 7.80) = 92,000 unfavourable Direct Material quantity variance = (Standard Quantity - Actual Quantity) x standard price = (14,400 units x 10 lbs - 115,000 lbs) x $ 7.00 per lb = 203,000 favourable Direct Material Spending Variance = 203,000 - 92,000 = 111,000 favourable 2 Labor rate variance = Actual hours worked x ( Standard rate - Actual Rate) = 30,000 hours ($ 12.75 - $ 12) = 22,500 Favourable Labor efficiency variance = (Standard hours - Actual hours ) x Standard rate = (14,400 units x 2 hours - 30,000 hours) x $ 12.75 = 15,300 Unfavourable Labor spending varience = 22,500 - 15,300 = 7,200 Favourable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.