A mass of 0.440 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizon
ID: 1793482 • Letter: A
Question
A mass of 0.440 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. The simple harmonic motion of the mass is described by x(t) (0.640 m)cos[ (16.0 rad/s)t]. Determine the following. (a) amplitude of oscillation for the oscillating mass (b) force constant for the spring N/m (c) position of the mass after it has been oscillating for one half a period (d) position of the mass one-sixth of a period after it has been released (e) time it takes the mass to get to the position x =-0.500 m after it has been releasedExplanation / Answer
General equation for dispalcement of SHM as x(t) = A cos t
Here this is given as x(t) = 0.64 m cos (16t)
Comparing above two
Part A:
we have A = Amplitude = 0.64 m
-------------------
Part B:
Force Constant K = mw^2
K = 0.44* 16^2
K = 112.64 N/m
---------------------------------------------------------
Part C:
Time period T = 2pi/
T = (2*3.14)/(16)
T = 0.392 secs
At time t = T/2
t= 2pi/2 = pi/
t=0.098 secs
So Position x(0.098) = 0.64 * cos (*pi/)
X(0.098) = -0.63999 m
-----------------------------------------------------------------------------
Part D:
at time t = T/3
t= 2pi/3
x(t) = 0.64m * cos (*2pi/3)
x(t) =-0.319 m
------------------------------------------------
part E:
time taken to reach x = -0.5 m is
-0.5 = 0.64 cos (16 *t)
Cos (16 t) = -0.5/0.64 =-0.78125
16 t = 2.46
t = 0.154 secs
-----------------------------------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.