A mass of 0.44 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1295845 • Letter: A
Question
A mass of 0.44 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. The simple harmonic motion of the mass is described by x(t) = (0.20 m)cos[(18 rad/s)t]. Determine the following.
(A) Amplitude of oscillation for the oscillating mass
____ m?
(B) Force constant for the spring
____ N/m ?
(C) Position of the mass after it has been oscillating for one half a period
____ m ?
(D) Position of the mass one-third of a period after it has been released
____ m ?
(E) Time it takes the mass to get to the position x = -0.10 m after it has been released
____ s ?
Explanation / Answer
compare the given equation with
x = A*cos(w*t)
we get
a)
A = 0.2 m
b)
w = 18 rad/s
w = sqrt(k/m)
==> k = w^2*m
= 18^2*0.44
= 142.56 N/m
c) x = -0.2 m
d) x = 0.2*cos(w*t)
= 0.2*cos(w*T/3)
= 0.2*cos(2*pi/T)*(T/3))
= 0.2*cos(2*pi/3)
= -0.1 m
e) t = T/3
= 2*pi/(w*3)
= 2*pi/(18*3)
= 0.116 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.