The figure below shows a bar of mass m-0.300 kg that can slide without friction
ID: 1793452 • Letter: T
Question
The figure below shows a bar of mass m-0.300 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance-1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle 27.0° with respect to the ground. The resistance of the resistor is R 3.30 and a uniform magnetic field of magnitude B 0.50 TIS directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves. With what constant speed v does the bar slide along the rails? 10.63 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s Need Help? Read ItExplanation / Answer
component of the magnetic field perpendicular to the plane= B cos27
now induced emf= e=Bcos27 L V
induced current= e/R
i= BLV cos27/R
magnetic force on the bar in upward direction= Fm= i L Bcos27
Fm= (BLVcos27/R)*L Bcos27
Fm= (BLcos27)2 V/R
now Velocity V is constant, so acceleration a=0
mgsin27-Fm= m (0)
mg sin27- (BLcos27)2 V/R=0
0.3*9.8*sin27- (0.5*1.2 cos27)2 V/3.3=0
1.335=0.0866V
V= 15.4 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.