The figure below shows a 20 kg ladder leaning against a frictionless wall and re
ID: 1300960 • Letter: T
Question
The figure below shows a 20 kg ladder leaning against a frictionless wall and resting on a frictionless horizontal surface. To keep the ladder from slipping, the bottom of the ladder is tied to the wall with a thin wire. The tension in the wire is 29.4 N. The wire will break if the tension exceeds 200 N.
(a) If a 78.0 kg person climbs halfway up the ladder, what force will be exerted by the ladder against the wall?
kN
(b) How far up the ladder can a 78.0 kg person climb? (Measure along the length of the ladder.)
m
Explanation / Answer
The length of the ladder,
L=sqrt(25+1.5^2)
and tan(theta)=5/1.5
a)T*sin(theta)*L= g*cos(theta)*(20*L/2+78*L/2)
T=144.06 N
b)
Now put a person on t he ladder and repeat the process
T*sin(theta)*L= g*cos(theta)*(20*L/2+78*x)
set T=200 and solve for x
x=sqrt(25+1.5^2)*
(200*5/(1.5*9.81)-20/2)/78
x=3.8788326085 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.