A thin stick of mass 0.4 kg and length L = 0.6 m is attached to the rim of a met
ID: 1792312 • Letter: A
Question
A thin stick of mass 0.4 kg and length L = 0.6 m is attached to the rim of a metal disk of mass M = 5.0 kg and radius R-0.5 m. The stick is free to rotate around a horizontal axis through its other end (see the following figure). v=? (a) If the combination is released with the stick horizontal, what is the speed (in m/s) of the center of the disk when the stick is vertical? m/s (b) What is the acceleration (in m/s2) of the center of the disk at the instant the stick is released? (Enter the magnitude.) m/s2 What is the acceleration (in m/s2) of the center of the disk at the instant the stick passes through the vertical? (Enter the magnitude.) (c) m/s2Explanation / Answer
A) By energy conservation,
Decrease in PE = increase in KE
mgL/2 + Mg(L+R) = 0.5 iw^2
0.4*9.8*0.6/2 + 5*9.8*1.1 = 0.5*(1/3*0.4*0.6^2 + 0.5*5*0.5^2+ 5*1.1^2) w^2
55.076= 0.5*6.723 w^2
w = sqrt(55.076/(0.5*6.723))
= 4.048 rad/s
speed of center of disc= w (L+r) = 4.048*1.1= 4.45 m/s
B) acceleration =alpha*(L+r) = torque/i *(L+r)
= (mgL/2 + Mg(r+L))/i *(L+r)
= (0.4*9.8*0.6/2+5*9.8*1.1)/6.723 *1.1
= 9.01 m/s^2
C) a= 0 because torque is zero
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.