A thin stick of mass 0.3 kg and length L = 0.7 m is attached to the rim of a met
ID: 1781013 • Letter: A
Question
A thin stick of mass 0.3 kg and length L = 0.7 m is attached to the rim of a metal disk of mass M = 4.0 kg and radius R = 0.6 m. The stick is free to rotate around a horizontal axis through its other end (see the following figure).
(a) If the combination is released with the stick horizontal, what is the speed (in m/s) of the center of the disk when the stick is vertical? ___m/s
(b) What is the acceleration (in m/s2) of the center of the disk at the instant the stick is released? (Enter the magnitude.) ___ m/s2
(c) What is the acceleration (in m/s2) of the center of the disk at the instant the stick passes through the vertical? (Enter the magnitude.) ___ m/s2
Answers is
A. 4.83m/s
B. 8.98 m/s2
C.18 m/s2
WHY??
Explanation / Answer
intial potential energy Ei = m*g*(L/2) + M*g*(L+R)
Ei = (0.3*9.81*0.35) + (4*9.81*1.3) = 52.04 J
final kinetic energy at the bottom Ef = (1/2)*(Istick + Idisk)*w^2
Istick = (1/3)*m*L^2 = (1/2)*0.3*0.7^2 = 0.0735 kg m^2
Idisk = (1/2)*M*R^2 + M*(R+L)^2
Idisk = (1/2)*4*0.6^2 + (4*1.3^2) = 7.48 kg m^2
from energy conservation Ef = Ei
(1/2)*(0.0735+7.48)*w^2 = 52.04
angular speed w = 3.712 rad/s
linear speed v = w*(R+L) = 3.712*1.3 = 4.83 m/s
=======================
part B
net torque = I*alpha
alpha = angular acceleration = a/(R+L)
m*g*L/2 + M*g*(R+L) = I*a/(R+L)
(0.3*9.83*0.35) + (4*9.83*1.3) = (0.0735+7.48)*a/1.3
a = 8.98 m/s^2
=========================
part (C)
acceleration a = v^2/(R+L) = 4.83^2/1.3 = 18 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.