A hockey puck having a mass of 0.30 kg slides on the horizontal, frictionless su
ID: 1791460 • Letter: A
Question
A hockey puck having a mass of 0.30 kg slides on the horizontal, frictionless surface of an ice rink. Two forces act on the puck, as shown. The forces F1 has a magnitude of 5 N and the force F2 has a magnitude of 8 N. Determine both the magnitude and the direction of the puck's acceleration.
celers Newton (NKilogram Ck Gram (R) m/s Cgs Dyne British T Pond (lb) Slu 1)A hockey puck havi mass of O.30 kg slide horizontal, frictionless F50 Nof an ice rink. Two fo on the puck, as show forces F1 has a magr 5.0 N, and the force F. 60° 2magnitude of 8.0 N Determine both the 20° F magnitude and the of the puck's acceleExplanation / Answer
Component of Force towards x and y
F1x = 5 cos(20) = 4.70 N
F1y = -5 sin(20) = -1.71 N
F2x = 8 cos(60) = 4 N
F2y = 8 sin (60) = 6.92 N
Net Fx = 8.7 N
Net Fy = 5.21 N
Total force = sqrt (8.7^2+5.21^2) = 10.14 N
Direction = arctan ( 8.7/5.21) = 59.08 degree from X axis CCW
So accleration = Fnet/m =10.14 /0.3 = 33.8 m/sec^2 at 59.08 degree from X axis CCW (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.