A firefighting crew uses a water cannon that shoots water at 27.0 m/s at a fixed
ID: 1788827 • Letter: A
Question
A firefighting crew uses a water cannon that shoots water at 27.0 m/s at a fixed angle of 53.0 above the horizontal. The firefighters want to direct the water at a blaze that is 15.0 m above ground level.
Part A
How far from the building should they position their cannon? There are twopossibilities (d1<d2); can you get them both? (Hint: Start with a sketch showing the trajectory of the water.)
A firefighting crew uses a water cannon that shoots water at 27.0 m/s at a fixed angle of 53.0 above the horizontal. The firefighters want to direct the water at a blaze that is 15.0 m above ground level.
Part A
How far from the building should they position their cannon? There are twopossibilities (d1<d2); can you get them both? (Hint: Start with a sketch showing the trajectory of the water.)
Explanation / Answer
We know that
H = ut + at^2/ 2
15 = 27sin53t - 9.8t^2/2
4.9t^2 - 21.56t + 15 = 0
solving this quadratic equation we get
t =3.533sec , 0.87 sec
d = 27cos53 x t = 57.41 m and 14.14 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.